Javascript Menu by Deluxe-Menu.com
  
BİZDEN HABERLER
 
BAŞKAN BASA, İSTİKLAL MARŞI’NIN KABULÜNÜ KUTLADI
BAŞKAN BASA, İSTİKLAL MARŞI’NIN KABULÜNÜ KUTLADI

Pazar Belediye Başkanımız Ahmet Basa, 12 Mart İstiklal Marşı’nın kabulünün yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Başkan Basa, istiklal mücadelesini bayraklaştıran vatan şairi Mehmet Akif Ersoy tarafından kaleme alınan İstiklal Marşı’nın, 12 Mart 1921'de Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilişinin 97. yıldönümünü kutladığını belirtti.

Basa, mesajında, her dizesinde ayrı bir anlam barındıran İstiklal Marşı'nın Türk milletinin vatan ve bayrak sevgisinin en önemli simgelerinden biri olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:
"Türk milletinin kahramanlığını, vatan sevgisini, Hürriyet tutkusunu, karakterini ve eşsiz mücadelesini ölümsüzleştirerek, halkımızın hislerine tercüman olan büyük mütefekkir, şair, dava adamı Mehmet Akif Ersoy, İstiklal Marşı ile bu kahramanlığı ölümsüzleştirmiştir. İstiklal Marşı, Türk milletinin yurt ve bayrak sevgisinden, özgür ve bağımsız yaşama duygusundan ödün vermeden, haksızlıklara karşı dimdik ayakta durarak yeniden var oluşunun, milli birlik ve bütünlüğünün simgesi olmuştur. Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Atatürk'ü, İstiklal Marşımızın şairi Mehmet Akif Ersoy'u ve bütün istiklal kahramanlarımızı bir kez daha minnet ve rahmetle anıyorum." 

Başkan Basa, Mehmet Akif’in sözünü hatırlatarak, "Allah bir daha bu memleketin, bu milletin istiklalini tehlikeye düşürmesin! Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın.” dedi.


Geri Dön
 
Sayfanın başına git