Javascript Menu by Deluxe-Menu.com
  
BI
 
EVLENDİRME MEMURLUĞU

EVLENDİRME MEMURLUĞU
 
A. Görev ve Sorumluluklar:
 
Evlendirme Memuru, asağıda belirtilen görevlerinden dolayı Nüfus Müdürlükleri ve Belediye Baskanına karsı sorumludur:

1-Birbirleri ile evlenmek isteyen kadın ve erkeğin evlenmeye dair basvurularını kabul etmek.
2-Mevzuatin öngördügü sekilde Evlenme Dosyasını hazırlamak.
3-Evlenme Akdi (Sözlesme)'ni yapmak.
4-Uluslararası Aile Cüzdanını düzenleyip vermek.
5-Evlenmenin Nüfus Kütüklerine tescilini saglamak.
6-Evlenme Kütügü ve Dosyalarını arsivleyerek muhafaza etmek.
 
 
Nikah Başvurusu :

Çiftlerden birinin Pazar Belediyesi sınırları içerisinde ikamet etmesi gerekmektedir.

Gerekli Belgeler;
1-Nüfus Kayıt Örneği : Nüfus Müdürlüklerinden alınacaktır.

2-Vesikalık Resim (Yedi Adet): 2 adedi Evlenme Beyanlarına yapışacak, 3 adedi müracaat sırasında getirilecektir. Resimler, Evlenme Yönetmeligine uygun renkli ve son 6 ay içinde çektirilmis olacaktır.

3-Evlenme Beyanı (İki Adet): Her ikisi de resimli olarak doldurulacak ve çiftlerin baglı bulundukları Mahalle Muhtarlarına onaylattırılacaktır.
 
a- Beyanlar doldurulurken silinti ve karalama yapılmayacak, yanlıslık oldugu takdirde üstü çizilerek beyan sahibi tarafindan düzeltilip imzalanacaktır.

b- Medeni hal bölümüne Bekar, Dul veya Bosanmıs seklinde uygun olan yazılacaktır. Dul ise esinin ölüm tarihi; bosanmis ise bosanma kararinin kesinlesme tarihi gün, ay ve yil olarak yazilacaktir. (Kadın dul veya bosanmis ise yeniden evlenebilmesi için 300 gün süre geçmesi gerekmektedir. Bu süre geçmemis ise, Aile Mahkemesinden 300 günlük iddet süresinin kaldırılması için Mahkeme Kararı getirilmesi gerekmektedir.)

c- Doğum tarihleri gün, ay ve yıl olarak yazılacaktır.

d- T.C. Kimlik Numaraları Nüfus Kayıt Örneklerinden yazılacaktır.
 
4-Nüfus Cüzdanı: Müracaat sirasinda nüfus cüzdanlarinin aslı ve arkalı önlü fotokopileri getirilecektir. Resimsiz nüfus cüzdanı kabul edilmeyecektir.

5-Sağlık Raporu: Medeni Kanunun 136. maddesi geregi, 1593 sayili Umumi Hıfzısıhha Kanunu'nun 123 ve 124. maddelerinde belirtilen çiftlerin evlenmeye engel bulasıcı hastalığı bulunmadıgını gösterir (Kan Grubu, Hepatit B-C, Frengi ve AIDS) kan testlerini semtlerdeki Ana Çocuk Sagligi ve Aile Planlama Merkezlerinde yaptırılarak rapor halinde getirilecektir. (Raporlar, resimli ve mühürlü olacaktır.)
 
Ek Bilgiler:
 
EVLENME YASI: 18 yasını doldurmus herkes, baska bir kimsenin rıza ve iznine bagli olmaksızın evlenebilir. Yasi Küçük Olanlar;
 
a-17 yasını doldurmus erkek veya kadın, Anne ve Baba veya Vasi izni ile evlenebilir. (Beyanda Yasal Temsilcinin Izni bölümüne, anne, baba veya vasinin imzası ile adı-soyadı yazılarak muhtar veya notere onaylatilacaktır. Anne veya babadan biri ölmüs ise, ölümü nüfus kaydi ile belgelenecektir.) Basvuru sirasinda Anne - Babanin veya Vasinin nüfus cüzdani fotokopisi getirilecektir.

b-16 yasini doldurmus, erkek veya kadinin evlenebilmesi için Mahkeme Karari getirmesi gerekmektedir.

EVLENDİKTEN SONRA, ÖNCEKİ SOYADINI EVLİLİK SOYADI İLE BİRLİKTE KULLANMAK İSTEYENLER: Evlendikten sonra, önceki soyadını evlilik soyadi ile birlikte kullanmak isteyenlerin; 4721 Sayili Türk Medeni Kanunu'nun 187. Maddesi uyarinca Müdürlügümüzce verilen 2 adet dilekçeyi basvuru sirasinda doldurmasi gerekmektedir.
 
YABANCI UYRUKLU: Bağlı bulundugu konsolosluktan alacagı Türkçe Bekarlık Belgesi'ni (çok dilli ve Apostille belgeler hariç) Türk Dısisleri Bakanlığı'na tasdik ettirerek, 3 adet arkalı önlü fotokopisi ile pasaport asli ve fotokopilerini getireceklerdir. Çiftler Türkçe bilmiyorlarsa, müracaat sırasında ve nikahta tercüman bulunduracaklardir.
 
İYİ VE KÖTÜ GÜNÜNÜZDE PAZAR BELEDİYESİ HER ZAMAN YANINIZDA...
 


Geri Dön
 
Sayfanın başına git